Päämainos
Suomalainen osaaminen maailman huipputasolle
Hankinta 10.02. 09:34

Suomalainen osaaminen maailman huipputasolle

Hankinta- ja logistiikkakustannusten minimoinnista on päästävä arvon maksimointiin, kirjoittaa LOGY ry:n toimitusjohtaja Markku Henttinen Osto&Logistiikka-­lehden pääkirjoituksessa.

10.02.2022
Teksti Markku Henttinen

"Nostamme suomalaista hankinnan ja logistiikan osaamista maailman huipputasolle” on LOGYn hallituksen ja jäsenistön terävöittämä yhdistyksen olemassaolon tarkoitus.

LOGYn verkosto muodostaa vahvan alustan parhaan tiedon ja osaamisen välittämiselle ihmiseltä ihmiselle. Uusi tieto mahdollistaa uusien oivallusten ja sovellusten syntymisen. Yhdistyksen jäsenetujen piiriin kuuluu lähes 5 000 hankinnan ja logistiikan osaajaa yhteiskunnan kaikilta osa-alueilta. Jäsenmäärän jatkuva vuotuinen kasvu on vahva osoitus LOGYn sanoman merkityksellisyydestä ja arvosta.

Tavoitteemme on saada suomalaiset organisaatiot ymmärtämään erinomaisen hankinnan ja logistiikan merkitys omalle menestykselleen.

Hankinta- ja logistiikkakustannusten minimoinnista on päästävä arvon maksimointiin. Organisaation ulkoisten resurssien, toimittajaverkoston hallinnalla ja hankinnoilla luodaan perusta organisaation omalle tarjoamalle. Älykkäästi toteutettu toimitusketju realisoi lisäarvon asiakkaille.

Miksi sitten vahva suomalainen hankinnan ja logistiikan osaaminen on tärkeää? Organisaatioiden ja suomalaisen yhteiskunnan hyvinvointi syntyy kansainvälisesti kilpailukykyisen osaamisen tuloksena. On kuitenkin hyvä tiedostaa, että ihmiset eivät ole yritysten menestystä varten, vaan yritykset ovat ihmisiä varten. Menestyvät yritykset tuovat toimeentuloa ja hyvinvointia koko yhteiskuntaan.

Kansainvälisesti kilpailukykyiset suomalaiset yritykset vahvistavat suomalaisten organisaatioiden, suomalaisen osaamisen ja yksilöiden brändiarvoa. Vahva brändi lisää kysyntää ja helpottaa myyntiponnisteluja.

Hankinnan ja logistiikan ammattilaiselle aktiivinen toiminta LOGYn verkostossa varmistaa oman osaamisen ja uran kehittymisen sekä arvostuksen omassa organisaatiossa. Aktiivisella toiminnalla ja vapaaehtoistyöllä LOGYn verkostossa on merkitystä.


Artikkeli on julkaistu Osto&Logistiikka 1/2022 -lehdessä. Lue koko lehti Osto&Logistiikka-lehden näköislehtikirjastosta. Lukeminen edellyttää voimassa olevaa LOGYn jäsenyyttä tai lehden tilausta

Lue myös Turkka Kuusisto lupaa kasvattaa Postia

 

JAA