Osto&Logistiikka » Hankinta » Summa Defence myi IntLog Oy:n toimivalle johdolle

Summa Defence myi IntLog Oy:n toimivalle johdolle

Konkurssiuhan alla olevan Summa Defencen tase kevenee kaupassa 880 000 eurolla.

Summa Defence Oyj:n tytäryhtiö Summa Holding Oy on myynyt IntLog Oy:n Jukka Pietilälle, Emilia Koivistolle, Mediset Oy:lle ja Kaarirakenne Group Oy:lle.

Konkurssiuhan alla oleva Summa Defence keventää kaupalla tasettaan. Kauppahinta oli 136 000 euroa. Summa tiedotti kaupasta 18.9.

Kyseessä on IntLogin toimivan johdon toteuttama yritysosto. IntLog valmistaa ja vuokraa siirrettäviä tiloja, moduuleja ja kontteja, joita käytetään toimistoina, majoitustiloina, saniteettitiloina sekä viranomais- ja puolustustiloina.


Summa keventää tasettaan

Vuonna 2025 IntLogin liikevaihto oli noin 2,4 miljoonaa euroa ja liiketulos -0,065 miljoonaa euroa. Yhtiö työllisti yhdeksän henkilöä. Henkilöstö jatkaa kaupan jälkeen IntLogin palveluksessa.

”Järjestely tukee IntLogin liiketoiminnan jatkuvuutta ja antaa yhtiön nykyiselle johdolle mahdollisuuden kehittää liiketoimintaa itsenäisesti. Samalla kauppa parantaa myös konsernin rahoitusasemaa sen käynnissä olevissa taloudellisen aseman vahvistamiseen tähtäävissä toimenpiteissä”, sanoo yhtiön tiedotteessa Summa Defence Oyj:n toimitusjohtaja Robert Blumberg.

Kaupassa IntLog maksoi takaisin Summa Holding Oy:lle 644 000 euron velkansa. Kun lisäksi huomioidaan IntLogiin jäävä 100 000 euron vakuudellinen laina, järjestelyn yritysarvo Summa Defencelle on noin 880 000 euroa.

Aiheeseen liittyvät artikkelit

Kategoriat:

Hankinta