Henkilöautojen ensirekisteröinnit EU-alueella kasvoivat neljä prosenttia tammi-toukokuussa geopoliittisesta epävarmuudesta huolimatta.
Euroopan autoteollisuuden kattojärjestön ACEA:n tilastot kertovat myös autokannan sähköistymisen jatkuvan vahvana.
Suomessa jo liki puolet rekisteröinneistä sähköautoja
Tammi-toukokuussa 2026 EU:ssa rekisteröitiin noin 950 000 uutta täyssähköautoa. Niiden osuus ensirekisteröinneistä oli 20 prosenttia. Suomessa täyssähköautojen osuus ensirekisteröinneistä tammi-toukokuussa oli jo 47,7 prosenttia eli 14 200 täyssähköautoa.
Täyssähköautojen ensirekisteröintien kasvua kirittävät erityisesti Italia, jossa viime vuoden vastaavaan aikaan verrattuna täyssähköisten henkilöautojen ensirekisteröintimäärä kasvoi 75,7 prosenttia, sekä Ranska 55,4 prosentin ja Saksa 40,9 prosentin kasvulla.
Tämä vuonna täyssähköautoja on ensirekisteröity Italiassa 64 600 kappaletta, Saksassa 284 000 kappaletta ja Ranskassa 185 700 kappaletta.
Vauhti ei riitä päästötavoitteisiin
Sähköautojen ensirekisteröintimäärien nopea kasvu ei vielä riitä EU:n kunnianhimoisten päästötavoitteiden saavuttamiseksi, sillä lähtötaso on monissa maissa matala. Suuria kasvuprosentteja on luettava suhteessa täyssähköautojen markkinaosuuteen alkuvuoden ensirekisteröinneistä.
Ripeästä kasvusta huolimatta Italiassa täyssähköjen osuus ensirekisteröinneistä oli tammi-toukokuussa vain 8 prosenttia ja Espanjassa 9 prosenttia.
Täyssähköautojen osuus ensirekisteröinneistä on matala myös Puolan automarkkinassa, vain 5 prosenttia. Suomen lähialueella sähköautojen osuus on matala myös Baltian maissa: Liettuassa 7 prosenttia, Latviassa 6 prosenttia ja Virossa 6 prosenttia.
Tanska hankkii uusia innolla
Pohjoismaissa uusien autojen kauppa on ollut vaimeaa Tanskaa ja Islantia lukuunottamatta. Tanskassa ensirekisteröintiin tammi-toukokuussa 79 500 henkilöautoa eli 12,9 prosenttia enemmän kuin edellisen vuoden vastaavana aikana. Islannissa kasvua oli 3,6 prosenttia, rekisteröintimäärä oli 6060 autoa.
Suomessa, Ruotsissa ja Norjassa ensirekisteröintimäärät laskivat tammi-toukokuussa edellisen vuoden vastaavaan aikaan verrattuna. Suomessa lasku oli kuitenkin vain 0,4 prosenttia, uusia henkilöautoja ensirekisteröitiin 29 700 kappaletta. Ruotsissa ensirekisteröitiin alkuvuonna 112 000 autoa, laskua edelliseen vuoteen oli 1,2 prosenttia. Suomen kokoisessa Norjassa laskua oli 6,7 prosenttia 53 800 uuden henkilöauton ensirekisteröinnillä.



