Pohjois-Euroopan suurin teollisuustapahtuma Tampereen Messujen Alihankintamessut 29.9-1.10. peräänkuulutti suomalaisen teollisuuden seuraavaa kasvuloikkaa.
Loikka syntyisi teknologiateollisuuden uusista mahdollisuuksista, kansainvälistymisestä ja rohkeudesta tarttua nopeasti avautuviin markkinoihin. Loikan suuruus voisi olla 100 miljardia euroa.
Teknologiateollisuuden toimitusjohtaja Taina Susiluoto nosti messujen paneelikeskustelussa kasvun vetureiksi muun muassa puolustusteollisuuden, meriteollisuuden, datakeskukset ja energiajärjestelmät. Myös alihankintateollisuuden merkitys Suomen kasvulle nousi vahvasti esiin.
”Alihankinta on kasvun moottori. Suomalainen alihankintaosaaminen ja koko verkosto pitää saada mukaan kansainvälisiin kasvuvirtoihin. Tarvitsemme kauttaaltaan enemmän kunnianhimoa yrityskenttään, osaamisesta huolehtimista ja rohkeita kokeiluja kasvun edellytyksinä”, Susiluoto linjaa Tampereen Messujen tiedotteessa.
Puolustus- ja ilmailuteollisuuden asiantuntija Martti Wallin Kuarnis Oy:stä painotti, että Suomen kasvu ratkaistaan huipputason yrityksissä ja niiden kyvyssä suunnata rohkeasti kansainvälisille markkinoille.
”Myös omistajien tahtotilan pitää olla nykyistä kasvuhaluisempi. Pitää mennä rohkeasti sinne, missä markkina on, eikä rakentamaan kasvua välttämättä ensin kotimarkkinan kautta”.
Sandvik Oyj:n tutkimus- ja teknologiajohtaja Jani Vilenius nosti yhdeksi Suomen kasvun pullonkaulaksi osaajavajeen. Ammattiosaajien riittävyyden lisäksi Vilenius piti tärkeänä kykyä viedä suomalainen osaaminen nykyistä nopeammin markkinoille.
”Meidän pitää osata kohdentaa panokset potentiaalisille toimialoille ja kaupallistamiseen. Teknologiasyklimme ovat hitaita – tarvitsemme nopeampaa kaupallistamista ja rahoituksen rakenteita tukemaan tätä”.
Tekoälyn rinnalla alihankintateollisuudessa tulee lähivuosina näkymään fyysisen tekoälyn ja robotiikan nopea kehitys. Suomessa on tähän vahvaa osaamista ja teknologiaa, mutta kansainvälisen kasvun saavuttaminen edellyttää nopeampaa kaupallistamista, rohkeita valintoja ja kykyä suunnata sinne, missä kasvavat markkinat ovat.
LOGY palkitsi tapahtumassa Vuoden 2026 Päähankkijaksi Avant Tecno Oy:n ja Vuoden Alihankkijan Meconet Oy:n.



