Osto&Logistiikka » Kuljetus » Deltamarin suunnitteli aluksen CO2-kuljetuksiin

Deltamarin suunnitteli aluksen CO2-kuljetuksiin

Kirjoittaja: Esko Lukkari

Alus voi kuljettaa suojatuissa säiliöissään erilaisia nestemäisiä hiilidioksidilasteja.

Deltamarin ja ECOLOG ovat julkistaneet uudenlaisen laivakonseptin nestemäisen hiilidioksidin kuljettamiseen. Yhtiöiden suunnittelema alus on tarkoitettu lyhyen matkan kuljetuksiin ja se on syväykseltään matala, jotta se voi kulkea esimerkiksi rannikkovesillä.

Suunnitellussa aluksessa on optimoidut lastin suojaus- ja käsittelyjärjestelmät erilaisilla CO2-koostumuksille. Aluksessa on kaksipolttoainejärjestelmällä toimiva potkurijärjestelmä, tuulipurjeavustus ja maasähkön käyttömahdollisuus.

Deltamarin tiedotti hankkeesta 16.5.

Innovatiivisen aluksen suunnitelleet yhtiöt, uskovat, että telakat voisivat tehdä kilpailevia tarjouksia  aluksen rakentamisesta.

Ecolog-yhtiö aikoo keskittyä rakennuttamaan ja omistamaan nestemäistä hiilidioksidia kuljettavia aluksia, koska yhtiö uskoo, että niillä on merkittävää kysyntää tulevaisuudessa ja että maailman telakkateollisuus on kiinnostunut niiden rakentamisesta.

Deltamarin on kiinalaisomistuksessa oleva laivasuunnitteluyhtiö. Alun perin suomalaisella yhtiöllä on toimistot Turussa ja Helsingissä.

Aiheeseen liittyvät artikkelit

Kategoriat:

Kuljetus