Osto&Logistiikka » Kuljetus » Tiestön korjausvelka karkaa Suomessa käsistä

Tiestön korjausvelka karkaa Suomessa käsistä

Kirjoittaja: Esko Lukkari

Suomen Tieyhdistyksen mukaan tienpidon rahoitus on saatava nykyistä kestävämmälle tasolle. 

Valtatie 9 päällystystyö Lievestuoreen kohdalla. Kuva: Väylävirasto

Suomen Tieyhdistys pitää valtiovarainministeriön ensi vuoden budjettiesitystä maanteiden osalta erittäin huolestuttava. Sen sijaan yksityisteiden  valtionavustusten nousuun yhdistys on tyytyväinen. 

Ministeriö esittää yksityisteille 8,5 miljoonaa euroa, kun kuluvan vuoden määräraha on 5,5 miljoonaa. Prosentuaalinen korotus on suuri, mutta jää vielä kauaksi riittäväksi arvioidusta 25 miljoonan euron tasosta.

”Suunta on oikea ja esitetyllä rahoituksella saadaan yksityisteiden perusparannushankkeita uudelleen liikkeelle. Koska lossien ja lauttojen rahoitustaso säilyy nykyisellä tasolla, nousisi varsinaisten yksityisteiden rahoitustaso noin kaksinkertaiseksi”, toteaa tiedotteessa Suomen Tieyhdistyksen toimitusjohtaja Simo Takalammi.

Valtio maksaa puolet

Tiekunnat muodostuvat yksityisistä kiinteistöjen omistajista ja ne rahoittavat tienhoidon omilla varoillaan. Valtionavustus tien perusparannukseen on 50 prosenttia avustuskelpoisista kuluista.

Liikenne- ja viestintäministeriö ehdottaa budjetissa yksityisteiden avustusten määrärahaksi 13,5 miljoonaa euroa. Suomen Tieyhdistys pitää LVM:n ehdotusta erittäin tervetulleena ja sen toteutuessa tiekunnat saisivat pienen piristyksen korjausvelan purkamiseen.

ST:n mukaan on hyvä, että yksityisteiden lossien avustuksille on eriytetty oma määräraha. Se turvaa parinkymmenen avustettavan yksityistielossin ja -lautan avustukset entistä vahvemmin. Esitetty 3,5 miljoonan euron määräraha riittää ylläpitämään avustusten nykyisen tason, mutta lossi- ja lauttakaluston uusimiseen sillä ei ylletä.

Perustienpidon leikkaus ajaa syöksykierteeseen

Valtiovarainministeriön budjettiehdotus leikkaa rajusti perustienpidon rahoitusta esittäen yli neljäsosan leikkausta vuodesta 2026 vuoteen 2027. Suomen Tieyhdistys pitää VM:n tienpitoon esittämää 582 miljoonan määrärahaa täysin mahdottomana ja toteutuessaan se syöksisi tieverkkomme jo valmiiksi suuren korjausvelan suoranaiseen syöksykierteeseen.

Liikenne- ja viestintäministeriö esittää määrärahaa, joka varmistaisi tienpidon rahoituksen pysyvän lähellä vuoden 2026 tasoa. Tieyhdistys pitää tarpeellisena, että Liikenne 12 -suunnitelman perusväylänpidon taso korotetaan jo vuodesta 2027 alkaen.

Tieyhdistys katsoo nykyisen rahoitustason olevan ehdoton minimi. Edes korotettu taso ei riitä korjausvelan taittumiseen. Tienpidon rahoitus on saatava nykyistä kestävämmälle tasolle ja se on riitettävä myös muiden kuin vilkkaiden väylien kunnossapitämiseen. Ne ovat ehdottoman tärkeitä elinkeinoelämän kuljetusten ja suomalaisten liikkumisen kannalta.

Aiheeseen liittyvät artikkelit

Kategoriat:

Kuljetus