Osto&Logistiikka » Hankinta » SRV rakentaa DayOnen datakeskuksen Lahteen

SRV rakentaa DayOnen datakeskuksen Lahteen

Kirjoittaja: Esko Lukkari

SRV kertoo neuvottelevansa parhaillaan useista kiinnostavista projekteista.

SRV Yhtiöt on allekirjoittanut sopimuksen singaporelaisen datakeskusyritys DayOnen kanssa datakeskuksen rakentamisesta Lahteen. SRV toteuttaa hankkeen tavoite- ja kattohintaisena projektinjohtourakkana. 

Hanke nostaa SRV:n tilauskantaa noin 35 prosenttia verrattuna Q4/2025 raportoituun tilauskantaan ja hanke tuloutuu valmistusasteen mukaan vuosien 2026 ja 2027 aikana.

Hanke ei sido SRV:n pääomia, ja se kirjataan SRV:n tilauskantaan rakentamisen alkaessa. Datakeskuksen on tarkoitus käynnistää toimintansa vuoden 2027 aikana.

SRV tiedotti hankkeesta 26.3.Tiedotteessa ei kerrota rakennushankkeen hintaa eikä sen kokoa.

SRV:n strategisena tavoitteena on tiedotteen mukaan vahvistaa johtavaa asemaansa urakoinnissa. Yhtiön mukaan vilkastuva datakeskusmarkkina tarjoaa SRV:lle kasvun mahdollisuuksia teknisesti vaativien tilojen vahvana toteuttajana. Yhtiö neuvottelee useista kiinnostavista projekteista, ja parhaillaan SRV rakentaa myös Kajaaniin LUMI AI Factory -datakeskushanketta. 
 

Aiheeseen liittyvät artikkelit

Kategoriat:

Hankinta