Osto&Logistiikka » Sisälogistiikka » Tekoälyyn panostava Consafe Logistics sai Sisälogistiikan innovaatio -palkinnon

Tekoälyyn panostava Consafe Logistics sai Sisälogistiikan innovaatio -palkinnon

Kirjoittaja: Anina Partanen

LOGY on jakanut vuoden 2026 Sisälogistiikan innovaatio -palkinnon.

Tunnuksen vastaanotti Consafen Euroopan liiketoiminnan kehitysjohtaja Pekka Lehtinen. Palkinnon luovutti LOGYn toiminnanjohtaja Katri Salovuori.

Tunnustus julkistettiin Logistiikka-messuilla Tampereen Messu- ja Urheilukeskuksessa 10.9.2026.

Vuoden 2026 Sisälogistiikan innovaatio -palkinnon pokkasivat ohjelmistotalo Consafe Logistics ja sen kehittämä Astrid-tekoälyavustaja. Astrid perustuu suuriin kielimalleihin ja syvälliseen varastoalan osaamiseen, ja se tarjoaa keskustelupohjaisen käyttöliittymän Consafen luomaan Astro WMS -varastonhallintajärjestelmään.

Tekoälyavustaja on osa Astro WMS -ympäristön laajempaa AI-kokonaisuutta. Siinä tekoälyä käytetään esimerkiksi tehtävien optimointiin ja työvoiman tarpeen ennustamiseen, ja hyödyt näkyvät inhimillisten virheiden vähenemisenä, toiminnan tehostumisena sekä energian ja muiden resurssien säästymisenä. Eräässä asiakascasessa tyhjällä trukilla ajaminen varastossa väheni 18 prosenttia jo ensimmäisen viikon aikana AI-ratkaisun käyttöönoton jälkeen.

Monissa organisaatioissa on investoitu edistyneeseen teknologiaan, mutta varaston arjessa uudet toiminnallisuudet jäävät usein vajaakäytölle. Consafen tekoälyavustaja vastaa juuri tähän haasteeseen. Keskustelupohjainen Astrid antaa käyttäjälle selkeitä, vaiheittaisia ohjeita ja tekee monimutkaisesta teknologiasta helpommin lähestyttävää. Se tuo varastonhallintajärjestelmän kehittyneet ominaisuudet myös muiden kuin niihin syvällisesti perehtyneiden asiantuntijoiden ulottuville, osaksi päivittäistä varastotyötä.

”Meille tekoälyssä tärkeintä ei ole teknologia itsessään, vaan se, että sillä ratkaistaan varaston arjen todellisia haasteita ja tehdään ihmisten työstä helpompaa ja tehokkaampaa”, kertoo Consafen Euroopan liiketoiminnan kehitysjohtaja Pekka Lehtinen.

”Astrid on hyvä esimerkki siitä, miten tekoäly voidaan tuoda konkreettiseksi osaksi päivittäistä tekemistä.”

”Tekoäly tulee lähitulevaisuudessa vahvasti mukaan sisälogistiikan arkeen, ja Consafe näyttää suuntaa sille, miten tekoälyä voidaan hyödyntää sisälogistiikan jatkuvassa parantamisessa ja optimoinnissa. Toivottavasti tämä inspiroi myös muita yrityksiä rakentamaan uusia AI-ratkaisuja sisälogistiikan kehittämiseen”, toteavat palkintoraadin Pekka Molarius ja Jussi Peltola.

Vuosittain jaettavan Sisälogistiikan innovaatio -palkinnon tarkoituksena on edistää kotimaisen sisälogistiikan kehittymistä ja innovointityötä palkitsemalla alan osaajia.


Aiheeseen liittyvät artikkelit

Kategoriat:

Sisälogistiikka